facebook instagram

Brak produktów w koszyku.

Ciepłe materiały na zimę – czyli jakie tkaniny są najlepsze, gdy za oknem mróz?

7 października, 2024

Znów nadeszła ta pora, kiedy uzupełniamy swoją garderobą na okres jesienno-zimowy. To czas na miękkie, ciepłe i przytulne swetry i koce. Do tego gorące herbaty w ulubionym kubku i wieczory z książką w ręce lub dobrym serialem. Zimą warto postawić na dobre składy ubrań. Jakie? Tego dowiesz się z tego artykułu. Odsyłam Cię również do wpisu, w którym odpowiedziałam na pytanie, z jakich materiałów kupować ubrania, a także o właściwościach bawełny i lnu oraz wiskozy.

kardigan z kaszmirem na zimę
kardigan ecru-kakao basicowy

Jakie materiały wybrać na zimę?

Zimą doskonale sprawdzą się materiały naturalne, takie jak wełna i jej pochodne jak na przykład kaszmir, czyli wełna kaszmirowa, która jest najbardziej miękkim materiałem. Jednak o tym za chwilę. Wełna generalnie znana jest ze swoich doskonałych właściwości izolacyjnych - skutecznie zatrzymuje ciepło, a jednocześnie pozwala skórze oddychać. W wełnie nie będziesz się pocić, jak ma to miejsce w przypadku ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów.

Jakich materiałów unikać kupując ubrania na zimę?

Tak jak wspomniałam już wcześniej, nie polecam kupowania ubrań, a w szczególności swetrów - które są głównym elementem zimowej garderoby - ze sztucznych materiałów. Sztuczne materiały zwane są również materiałami syntetycznymi i należą do nich głównie:

  • poliester,
  • nylon,
  • akryl,
  • poliamid.

Oczywiście niewielka ilość domieszki tych tkanin w ubraniach nie jest niczym złym, materiały te, oprócz wad mają również zalety. Jakie? Przede wszystkim są trwałe, odporne na zagniecenia i szybkoschnące. Nie bez powodu mają swoje zastosowanie w odzieży sportowej, na przykład termoaktywnej. Jednak poza siłownią i uprawianiem innych sportów, nie zalecam ich używania. Sweter z akrylu nie ogrzeje Cię, a sprawi tylko, że będziesz się pocić. Materiały syntetyczne nie przepuszczają powietrza i nadają się do prania już po jednym założeniu.

Wełna, czyli idealna tkanina na zimę

Jak już wiesz, wełna to najlepszy materiał na zimę ze względu na właściwości termoizolacyjne oraz zdolność do odprowadzania wilgoci. Wybierając wełniane ubrania na zimę, warto zwrócić uwagę na ich gramaturę - im grubsze włókno, tym lepsza izolacja.

kardigan z wełny merino ultrafine
damski kardigan basic na zimę

Podpowiedź: Nawet cienki, kaszmirowy sweter ogrzeje Cię bardziej niż ten gruby, składający się z akrylu, który jest materiałem syntetycznym.

Kaszmir - najszlachetniejsza wełna na świecie

Kaszmir jest niebywale pięknym i luksusowym materiałem. Jest to najszlachetniejsza, ale też najdroższa wełna na świecie. Dlaczego jest tak droga? Wełnę pozyskuje się z kóz kaszmirskich. Proces ten jest niezwykle czasochłonny - kozy bowiem trzeba wyczesywać ręcznie. Kaszmir jest cieplejszy i lżejszy niż tradycyjna wełna i idealnie nadaje się do produkcji swetrów, szalików i czapek.

Inne rodzaje wełny na zimowe ubrania

Poznałaś już właściwości kaszmiru i wiesz, że jest to jeden z rodzajów wełny. Poniżej przedstawię Ci inne, które również idealnie sprawdzą się do zimowych ubrań.

Wełna merino

Delikatna i miękka wełna, która pochodzi z owiec merino. Charakteryzuje się miękkością, jest wygodna do noszenia i nie podrażnia skóry. Ma doskonałe właściwości termoregulujące - utrzymuje ciepło w chłodne dni i chłodzi w cieplejsze. W Wild Flower jest dostępny miękki i otulający kardigan z wełny merino Ultrafine z dodatkiem kaszmiru.

Wełnę merino często stosuje się w ubraniach sportowych, ponieważ bardzo dobrze odprowadza wilgoć z powierzchni skóry, co sprawia, że jest idealna do aktywności fizycznej. Ponadto wełna merino posiada właściwości antybakteryjne.

Wełna z alpaki

Wełna z alpaki ma podobne właściwości co wełna merino. Jednak to, co ją charakteryzuje to hipoalergiczność - włókna alpaki nie zawierają lanoliny, dzięki czemu nadaje się dla osób z alergiami skórnymi. Wełna z alpaki jest mniej podatna na zagniecenia od tradycyjnej wełny. Porównywana jest często do kaszmiru, ze względu na miękkość.

czapka czekoladowa polska marka
czapka wełniana na zimę

Koniecznie sprawdź nowe czapki z wełny z alpaki, które są dostępne w Wild Flower! W nich żadna ujemna temperatura nie będzie Ci straszna. :)

Wełna z angory

Wełna z angory pochodzi z królików angorskich, które są znane z produkcji jednego z delikatniejszych i cieplejszych rodzajów włókna. Jej włókna charakteryzują się zatem miękkością, lekkością oraz wysoką izolacją termiczną.

Już wiesz jaki materiał na zimę wybrać

Jak widzisz, wszystkie rodzaje wełny posiadają podobne cechy i świetnie sprawdzą się jako ciepłe materiały na zimę. Zachęcam Cię do kupienia choć jednego swetra z wełny, jeśli dotychczas jeszcze takiego nie miałaś. Gwarantuję Ci, że różnica między nim a swetrem ze sztucznych materiałów będzie kolosalna. A może skusisz się również na spodnie czy marynarkę z wełny?