facebook instagram

Brak produktów w koszyku.

Len czy bawełna – który z tych materiałów ubrań jest lepszy na lato?

7 czerwca, 2024

Stylizacja w słoneczną, upalną pogodę jest nie lada wyzwaniem. W poprzednich wpisach opisywałam materiał, jakim jest len - jego wady i zalety. Jeśli jeszcze nie czytałaś, to serdecznie zapraszam! A w dzisiejszym artykule skupię się na tym, który z tych dwóch materiałów będzie lepszy na lato - len czy bawełna?

koszula z lnu polska marka
Lniana śmietankowa koszula damska oversize

Zasady lnu - króla lata

Len jest nazywany królem lata nie bez powodu! Świetnie sprawdza się w upalne dni dzięki przewiewności i higroskopijności, czyli zdolności do pochłaniania wilgoci. Nie spocisz się w nim tak jak w poliestrowych ubraniach. Dodatkowo len jest bardzo wytrzymałym materiałem. 

Z lnu wytwarza się najczęściej koszule, spodnie, spódnice i sukienki, a wyróżniają go właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Len jest też biodegradowalnym materiałem, więc jeśli zależy Ci na dbaniu o środowisko, to jest on dla Ciebie! 

Bawełna - letnia klasyka 

Głównymi cechami bawełny są miękkość, giętkość i wytrzymałość. Bawełna jest jednym z najczęściej stosowanych surowców w przemyśle odzieżowym. Bez wysiłku się ją barwi, dlatego idealnie nadaje się do nietypowych projektów. 

Bawełna charakteryzuje się łatwością w pielęgnacji - bez trudu się ją pierze i prasuje. Ubrania z bawełny wyglądają dobrze i mają uniwersalne zastosowanie - nadają się na co dzień, ale też na wieczór. Z bawełny wykonywane są zarówno basicowe ubrania, jak i eleganckie kreacje. 

Len vs bawełna - porównanie właściwości 

Jakie więc wspólne, a jakie różne właściwości mają te dwa materiały? Przygotowałam dla Ciebie te informacje w punktach, aby łatwiej było Ci dostrzec podobieństwa i różnice. Zacznę od tych pierwszych.

Podobieństwa między bawełną i lnem:

  • zarówno len, jak i bawełna są naturalnymi tkaninami - w stu procentach pochodzą z roślin,
  • obydwa materiały są przyjazne dla skóry - nie uczulają i są miłe w dotyku,
  • charakteryzuje je higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania wody,
  • cechuje je wytrzymałość - ubrania z bawełny i lnu odpowiednio pielęgnowane, będą służyły Ci przez lata.

Różnice między bawełną i lnem: 

  • len nie gromadzi ciepła, więc nie będzie Ci w nim ciepło, a bawełna lepiej grzeje;
  • choć obie tkaniny są higroskopijne, to len cechuje lepsze pochłanianie wilgoci;
  • bawełna jest łatwiejszym materiałem w pielęgnacji od lnu,
  • len jest bardziej podatny na gniecenie niż bawełna,
  • włókna lnu są bardziej wytrzymałe od bawełny, mimo że - jak pisałam w podobieństwach - obydwa te materiały charakteryzuje duża wytrzymałość. 

Pielęgnacja lnianych i bawełnianych ubrań 

Kupując ubrania, chcemy, aby służyły nam na lata. Odpowiednia dbałość o nie sprawi, że tak właśnie będzie. Jak więc dbać o lniane i bawełniane ubrania? Przede wszystkim pierz ubrania zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na metce. Jeśli nie masz metki, to najlepiej będzie wyprać je poniżej 40 stopni Celsjusza. 

Prasowanie lnu - jak to zrobić? 

Najlepiej zabrać się do prasowania lnu, gdy ubranie jeszcze jest trochę wilgotne - wtedy będzie Ci łatwiej. Dobrze sprawdzą się żelazka parowe. Możesz też ubranie wywiesić w łazience po uprzednim wzięciu gorącego prysznicu - unosząca się para sprawi, że ubranie “samo się wyprasuje”.

Suszenie lnu 

Do suszenia lnianych ubrań nie polecam używania suszarki bębnowej. Jeśli jednak musisz jej użyć, nastaw ją na niską temperaturę. Znacznie lepiej sprawdzi się klasyczna suszarka. Polecam suszenie ubrań z lnu na świeżym powietrzu - włókno stanie się wtedy przyjemniejsze dla skóry.

Prasowanie i suszenie bawełny 

Odzież z bawełny możesz suszyć w suszarce bębnowej, pamiętaj tylko o ustawieniu niskiej temperatury suszenia. W przypadku suszenia na standardowej suszarce, strzepnij dokładnie ubrania, aby materiał się nie zbiegł. Bawełnę zaleca się prasować żelazkiem ustawionym na 150-180 stopni, najlepiej na lewej stronie. 

Len i bawełna - co wybierzesz? 

Już wiesz, czym charakteryzują się te dwa materiały. Oddychalne i przewiewne, wytrzymałe i przyjemne dla skóry ubrania z lnu i bawełny są świetnym wyborem na lato i na lata! :)